“Ο Δικός σου Online Ελληνικός Κόσμος„
Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 28/3/2024, 21:27


Σας ενημερώνουμε πως ως επισκέπτης έχετε μειωμένη πρόσβαση στην ιστοσελίδα μας.Για να αποκτήσετε πλήρη πρόσβαση, συνδεθείτε με το όνομα και τον κωδικό σας πρόσβασης ή κάντε τώρα την εγγραφή σας απολύτως δωρεάν.



Greek Cosmos » Ενημέρωση » Φάκελος » Τεχνολογικές Ειδήσεις » Τα Windows XP είναι ακόμη το δημοφιλέστερο λειτουργικό του πλανήτη
Σελίδα 1 από 1 |


gpasxalis




Τα Windows XP είναι ακόμη το δημοφιλέστερο λειτουργικό του πλανήτη Winxppro_0

Μπορεί να έχουν περάσει δέκα και πλέον χρόνια από την κυκλοφορία των Windows XP, μπορεί από τότε να έχουμε δει δύο νέες εκδόσεις του λειτουργικού, ωστόσο τα νούμερα δεν επιδέχονται αμφισβήτηση: τα Windows XP είναι ακόμη το δημοφιλέστερο λειτουργικό του κόσμου.


Η εταιρεία Net Applications ανέλυσε τα δεδομένα και υπολόγισε ότι το μερίδιο των XP για το Φεβρουάριο ήταν 45,39%. Τα Windows 7 ψαλίδισαν λίγο ακόμα τη διαφορά και βρέθηκαν στο 38,12%. Αν συνεχιστεί αυτή η τάση, τότε τα Windows 7 αναμένεται να βρεθούν στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης μέσα στους επόμενους μήνες.


Η τρίτη θέση ανήκει σταθερά στα Windows Vista με 8,10% και ακολουθούν τα Mac OS X 10.6 και 10.7 με 3% και 2,69%, αντίστοιχα.


Θα έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον τα νούμερα του επόμενου μήνα, καθώς θα καταγραφεί και το μερίδιο της έκδοσης Consumer Preview των Windows 8 που μόλις κυκλοφόρησε.

Πηγή: e-pcmag.gr

efhkal




εγω παντως δεν τα αλλαζω οτι κι αν βγει.....στον υπολογιστη της δουλειας μου με εχουν κανει θεο να τα αλλαξω......με την καμια ομως......

Mpompiras




ουτε εγώ Happy μια χαρά δουλευουν.....και δεν αντιμετωπίζω και προβλήματα!!!

G_SkyKnight




XP για πάντα !!! Αυτά είχα και αυτά θα κρατήσω... Ομολογώ ότι θα ήθελα κανένα patch να βελτιώσει το γραφικό περιβάλλον.Τίποτα άλλο... Τα άλλα είναι σκέτες π@π@ριές... Αν βρεθεί κάτι που να αλλάζει το γραφικό περιβάλλον χωρίς την ιδιαίτερη επιβάρυνση του PC, τότε θα γίνει το τέλειο λειτουργικό για μένα...

whiteangel




εγω παλι θα διαφωνησω προτιμω τα win7.......oταν γραψουν τα χρονια παρουσιας των xp τοτε η διαφορα θα ειναι εξωφρενικη

Τα Windows XP είναι ακόμη το δημοφιλέστερο λειτουργικό του πλανήτη Angelcar

G_SkyKnight




Γιατί τα 7 ;

Ναι εντάξει, είναι παλιά... Αλλά είναι καλά !!

gpasxalis




άλλο λέει το ποστ όμως.... εγώ νομίζω οτι τα 7 δεν θα καταφέρουν να περάσουν τα XP...

efhkal




whiteangel έγραψε:
εγω παλι θα διαφωνησω προτιμω τα win7.......oταν γραψουν τα χρονια παρουσιας των xp τοτε η διαφορα θα ειναι εξωφρενικη

Τα Windows XP είναι ακόμη το δημοφιλέστερο λειτουργικό του πλανήτη Angelcar

το θεμα ειναι οτι δεν θα τα αφησουν να γραψουν τοσα χρονια παρουσιας γιατι τα αντικαθιστουν πολυ νωρις με αλλα....

G_SkyKnight




Τα XP αργοπεθαίνουν, είτε το θέλουμε, είτε όχι... Από τη στιγμή που κάποιες νέες εφαρμογές βγαίνουν ασύμβατες στα ΧΡ, καταλαβαίνουμε ότι δεν μένουν πάνω από δύο χρόνια (κατά τη γνώμη μου) διορίας για την πλήρη αντικατάσταση τους !

efhkal




πω πω να τα πεθανετε εκει με το ζορι.....οχι τα xp δεν πεθαινουν ποτε.....Razz Razz

G_SkyKnight




Όχι... Εγώ δεν θέλω..! Τα χρησιμοποιώ ακόμη !

gpasxalis




Νομίζω οτι κανενας δεν θα σταματήσει τα XP

G_SkyKnight




Θα γίνει κάποια στιγμή αναγκαστικά... Δες ! Τα νέα games βγαίνουν για Vista +

whiteangel




fastrider2006 έγραψε:Γιατί τα 7 ;

Ναι εντάξει, είναι παλιά... Αλλά είναι καλά !!

Πλεονεκτήματα των Windows 7:

1) XP mode (XPM)

Ένα απο τα σημαντικότερα προβλήματα των Windows Vista και τωρα των XP ήταν οι ασυμβατότητες με εφαρμογές . Tα Windows 7 δεν εκαναν το ίδιο λάθος.

Αυτό οφείλεται στην ενσωμάτωση ενός νέου χαρακτηριστικού στα Windows 7, το XP mode (XPM), που θα διαγράψει απο την μνήμη των χρηστών τα προβλήματα και τις ασυμβατότητες .

Για να λειτουργήσει το XPM, θα πρέπει το CPU να υποστηρίζει virtualization βασισμένο στον επεξεργαστή. Η χρήση του θα μπορεί να γίνει μέσα απο Windows 7 Pro, Enterprise, και Ultimate εκδόσεις λειτουργικού συστήματος και θα χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις ασυμβατότητας κάποιας εφαρμογής με το νέο λειτουργικό. Η χρήση του XPM θα γίνεται με τόση διακριτικότητα ωστε ο χρήστης να μην καταλαβαίνει την διαφορά, συνεχίζοντας έτσι την εργασία του χωρίς καμία ενόχληση.

Το Windows XP Mode των Windows 7 μπορεί να φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο στην μετάβαση μικρομεσαίων επιχειρήσεων που χρησιμοποιούν ακόμα παλαιότερο λογισμικό, όπως για παράδειγμα τον Internet Explore 6, εξασφαλίζοντας την ομαλή μετάβαση χωρίς την μέχρι τώρα απαραίτητη αλλαγή πολλών καθημερινών εργαλείων, με το κόστος που αυτό συνεπάγεται.

2) DirectX 11

Με τον όρο DirectX, εννοούμε μία σειρά από standards, καινοτομίες και τεχνολογίες που αφορούν στην απεικόνιση γραφικών μέσα από τα Windows (για την ακρίβεια, περιλαμβάνουν και άλλα στοιχεία πλην των γραφικών), και ειδικότερα στα εργαλεία που παρέχει η Microsoft στους προγραμματιστές προκειμένου να αναπτύξουν εφαρμογές και παιχνίδια που θα εκμεταλλεύονται αυτές τις δυνατότητες. Γι' αυτό και πολλές φορές, θα δει κανείς το DirectX να αναφέρεται ως API (Application Programming Interface). Με άλλα λόγια, κάθε έκδοση του DirectX είναι κάτι χειροπιαστό εάν είστε προγραμματιστές, και κάπως πιο συγκεχυμένο εάν είστε -όπως εμείς- τελικοί χρήστες. Σε τι βοηθάνε όμως;

Λοιπόν Κατ' αρχάς, σημαίνει (πολύ) καλύτερα γραφικά, με σημαντικό βελτιωμένο ρεαλισμό σε κάθε έκδοση. Για να χαρεί βέβαια κανείς τα καλύτερα γραφικά, θα πρέπει αφενός να διαθέτει αντίστοιχη κάρτα, αφετέρου να χρησιμοποιεί εφαρμογή (συνήθως παιχνίδι) που κάνει χρήση των νέων δυνατοτήτων.
Κατά δεύτερον, (δυστυχώς) σημαίνει αυξημένες απαιτήσεις σε υπολογιστική ισχύ. Το πρώτο που θα πρέπει να αναβαθμίσει κανείς είναι η κάρτα γραφικών, ενώ συνήθως μπορεί να χρειαστούν βελτιώσεις, τόσο ο επεξεργαστής, όσο και η μνήμη.
Τρίτον, σημαίνει εξαιρετικά καλύτερα (και αντίστοιχα πιο απαιτητικά) παιχνίδια! Σε περιπτώσεις εξομοιωτών όπως το Flight Simulator, είναι πλέον δύσκολο το να διακρίνει κανείς την εικονική πραγματικότητα από την... πραγματική... πραγματικότητα!

Τι νέο περιλαμβάνουν όμως;

Νέα τεχνολογία εμφάνισης σκιών (shader), με σκοπό οι προγραμματιστές να μπορούν να "δανείζονται" τη δύναμη της κάρτας γραφικών και για άλλους σκοπούς, πέραν της επεξεργασίας των τρισδιάστατων γραφικών.
Εμφάνιση ακόμη πιο ομαλών αντικειμένων με τη βοήθεια μίας τεχνικής γνωστής ως tesselation.
Ακόμη καλύτερη εκμετάλλευση των πολυπύρηνων επεξεργαστών με καλύτερη διαχείριση των πόρων που απαιτεί κάθε διεργασία (thread).

Η Microsoft σε δηλώσεις της υποστηρίζει οτι τα DirectX 11 είναι η αρχή των ολογραμμάτων.

3) Λειτουργία σύμφωνα με τις ανάγκες των χρηστών.

Με τα Windows 7, η Microsoft βελτιώνει τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά του λειτουργικού, τα οποία είναι και αυτά που ενδιαφέρουν τους χρήστες.

Η έναρξη και ο τερματισμός της λειτουργίας του υπολογιστή γίνονται πολύ πιο γρήγορα, βελτιώνεται η αξιοπιστία του συστήματος, η διάρκεια ζωής της μπαταρίας των φορητών υπολογιστών, ενώ παράλληλα μειώνεται ο αριθμός των alerts, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους χρήστες να επικεντρώνονται στις εργασίες που επιθυμούν.

4) Καθημερινές λειτουργίες πιο γρήγορα και εύκολα.


Τα Windows 7 απλοποιούν τις λειτουργίες που οι χρήστες πραγματοποιούν στην καθημερινότητα τους, μέσω μιας εξελιγμένης προσέγγισης στην ανάπτυξη λογισμικού και κατ’ αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνουν την ευκολότερη πρόσβαση σε αρχεία, υπολογιστές και συσκευές.

Με τη δυνατότητα χρήσης multi-touch, ο χρήστης μπορεί να αλληλεπιδρά με την οθόνη του υπολογιστή μέσω αφής, σε όσους χρήστες βέβαια διαθέτουν μία τέτοια οθόνη.

Παράλληλα, με τον αυξανόμενο αριθμό υπολογιστών στα σπίτια, μια νέα εφαρμογή, το Home Group, επιτρέπει τη σύνδεση υπολογιστών προκειμένου να μοιράζονται αρχεία, φωτογραφίες, μουσική και video, ανεξάρτητα από το χώρο αποθήκευσης αυτών.

Μέσω του Device Stage, τα Windows 7 επιτρέπουν την καλύτερη δυνατή αξιοποίηση των συσκευών που μπορούν να συνδεθούν με PC, από φωτογραφικές μηχανές, κινητά τηλέφωνα και εκτυπωτές μέχρι κάθε είδους οικιακά συστήματα ήχου/εικόνας.

5) Ακόμα πλουσιότερη εμπειρία στη ψυχαγωγία.

Οι σημερινοί καταναλωτές έχουν στη διάθεση τους περισσότερα ψηφιακά μέσα και χρησιμοποιούν τον υπολογιστή ως το συνδετικό κρίκο της ψηφιακής τους εμπειρίας.
Τα Windows 7 περιλαμβάνουν την εφαρμογή Play-to, μέσω της οποίας οι χρήστες μπορούν ακόμα ευκολότερα να κάνουν streaming video, φωτογραφίες και μουσική σε συσκευές που έχουν στο οικιακό τους δίκτυο.

Το Windows Media Player και το Windows Media Center, που περιλαμβάνουν τα Windows 7, είναι πλέον συμβατά με ακόμα περισσότερα είδη αρχείων (media formats), αλλά και με ακόμα περισσότερες συσκευές.

6) Λιγότερες απαιτήσεις από τα Vista.

· Επεξεργαστής 1 GHz 32-bit or 64-bit

· 1GB μνήμη συστήματος

· 16 GB ελεύθερο χώρο στο σκληρό δίσκο

· Υποστήριξη γραφικών DirectX 9 με 128 MB μνήμης γραφικών (τουλάχιστον και αν θέλετε να ενεργοποιήσετε το σύστημα aero.)

7) Λιγότερο User Account Control αλλά περισσότερη προστασία.

Το UAC είναι το control που βλέπει κανείς στα Vista όταν εκτελεί μια πράξη που απαιτεί δικαιώματα Administrator. Αυτά είναι γενικά ρυθμίσεις συστήματος, εγκατάσταση ενός προγράμματος για όλους τους χρήστες κ.α. . Το φόντο της οθόνης σκουραίνει, και ο χρήστης ερωτάται αν όντως θέλει να εκτελέσει την πράξη. Βέβαια αυτό έχει δημιουργήσει πολλή γκρίνια και κάποιες ευκαιρίες για τον ανταγωνισμό παρότι όλα τα άλλα λειτουργικά συστήματα είχαν εδώ και χρόνια την ίδια ενοχλητική συμπεριφορά. Με λίγα λόγια δεν είναι τόσο υπερπροστατευτηκά για το τίποτα. Βέβαια όμως η Microsoft για να "καλύψει αυτο το κενό" έκανε τα Windows 7 να παρέχουν σε οποιονδη΄ποτε χρήστη μεγαλύτερη ασφάλεια καθώς όπως λένε προσφέρουν 3 firewall.

8) Σύστημα Aero ξεκίνησε από τα Vista και κατέληξε σε μία φανταστική εμπειρία στα Windows 7.

Το Windows Aero είναι μια οπτική εμπειρία υψηλής ποιότητας. Ξεκινώντας από τα Windows Vista Παρέχει ένα σχεδιασμό διάφανου γυαλιού με έξυπνες κινούμενες εικόνες παραθύρων και νέα χρώματα παραθύρων

Το ιδιαίτερο οπτικό στυλ του Aero συνδυάζει την εμφάνιση ελαφριών και διαφανών παραθύρων με ισχυρή πρόοδο στα γραφικά. Με το Aero, μπορείτε να απολαύσετε οπτικά τα ελκυστικά εφέ και εμφάνιση και, επίσης, να ωφεληθείτε από την καλύτερη πρόσβαση στα προγράμματα.Τώρα πλέον έχει περάσει σε άλλη διάσταση.

9) Διάθεση του νέου Windows Live

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ανανεωμένο Windows Live -
στο οποίο περιλαμβάνεται και το ιδιαίτερα δημοφιλές Windows Live
Messenger - με το Windows Live Mail και το Windows Live Photo Gallery,
συνεργάζεται με πάνω από 50 από τις πιο δημοφιλείς διαδικτυακές υπηρεσίες.



Μαζί με τον Internet Explorer 8, ο οποίος έχει ήδη θα διατεθεί στην αγορά, το
Windows Live διευκολύνει ακόμη περισσότερο τις συχνότερες δραστηριότητές μας
στο διαδίκτυο (αναζήτηση πληροφοριών, από κοινού χρήση αρχείων, επίσκεψη
αγαπημένων sites).


Τα Windows XP είναι ακόμη το δημοφιλέστερο λειτουργικό του πλανήτη Angel-25

G_SkyKnight




Ωραία όλα αλλά διαφωνώ με το XP Mode !

Πάρα πολύ χρησιμοποιούν portable εφαρμογές... Είμαι κι εγώ μέσα σε αυτούς..! Σε καλούς Η/Υ έχω δοκιμάσει άπειρες φορές να τρέξω portable εφαρμογές σε Windows 7 αλλά κάθε φορά τα 7αρια τις crashάρουν γιατί ενώ αυτές φορτώνουν τα απαραίτητα αρχεία τους, τα 7 νομίζουν ότι σταμάτησαν να λειτουργούν, με αποτέλεσμα να τερματίζουν την διεργασία...

Αν λυθεί αυτό τότε, ναι για τα 7 !

whiteangel




gpasxalis έγραψε:άλλο λέει το ποστ όμως.... εγώ νομίζω οτι τα 7 δεν θα καταφέρουν να περάσουν τα XP...


Όπως βλέπεις και στο παρακάνω γράφημα του StatCounter,

ΕΔΩ

το Windows 7 κατάφερε να ξεπεράσει το Windows XP σε ποσοστό χρήσης παγκόσμια!(Φεβρουαριος 2012) Αυτό σημαίνει χαμόγελα στη Microsoft, η οποία θέλει να βλέπει τον κόσμο να χρησιμοποιεί τα τελευταία προϊόντα της. Μην ξεχνάμε επίσης πως και το Windows 8 βρίσκεται στα σκαριά, πώς γίνεται να χρησιμοποιεί ο κόσμος ακόμη το Windows XP;

Τα Windows XP είναι ακόμη το δημοφιλέστερο λειτουργικό του πλανήτη Angel-25

whiteangel




fastrider2006 έγραψε:Ωραία όλα αλλά διαφωνώ με το XP Mode !

Πάρα πολύ χρησιμοποιούν portable εφαρμογές... Είμαι κι εγώ μέσα σε αυτούς..! Σε καλούς Η/Υ έχω δοκιμάσει άπειρες φορές να τρέξω portable εφαρμογές σε Windows 7 αλλά κάθε φορά τα 7αρια τις crashάρουν γιατί ενώ αυτές φορτώνουν τα απαραίτητα αρχεία τους, τα 7 νομίζουν ότι σταμάτησαν να λειτουργούν, με αποτέλεσμα να τερματίζουν την διεργασία...

Αν λυθεί αυτό τότε, ναι για τα 7 !


Σε αυτο συμφωνω και εγω μαζι σου!!!!!!

Τα Windows XP είναι ακόμη το δημοφιλέστερο λειτουργικό του πλανήτη Fallen



Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή:
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις