“Ο Δικός σου Online Ελληνικός Κόσμος„
Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 20/5/2024, 13:45


Σας ενημερώνουμε πως ως επισκέπτης έχετε μειωμένη πρόσβαση στην ιστοσελίδα μας.Για να αποκτήσετε πλήρη πρόσβαση, συνδεθείτε με το όνομα και τον κωδικό σας πρόσβασης ή κάντε τώρα την εγγραφή σας απολύτως δωρεάν.



Greek Cosmos » Ενημέρωση » Φάκελος » Τεχνολογικές Ειδήσεις » Έρχεται το tablet της κρίσης με κόστος μόνο 26 ευρώ!
Σελίδα 1 από 2 | Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο


efhkal




Έρχεται το tablet της κρίσης με κόστος μόνο 26 ευρώ! 633fd10dc9510d949ec6a2f


Σχεδιασμένο από Βρετανούς και Ινδούς επιστήμονες το tablet Aakash...
(στα ινδικά σημαίνει ''ουρανός'') που είναι διαθέσιμο σε μαθητές και παιδιά στην Ινδία, είναι το πιο φτηνό tablet του κόσμου. Happy
Με κόστος μόνο 26 ευρώ, το Aakash προσφέρει ασύρματη πρόσβαση στο διαδίκτυο, βιντεοκλήσεις, μπαταρία διάρκειας τριών ωρών και 2 θύρες USB.
Η πρώτη έκδοση του Aakash ήταν αρχικά διαθέσιμη το 2011 μόνο σε μαθητές, ενώ στο τέλος του Φεβρουαρίου, μια νέα με μερικές επιπλέον βελτιώσεις, θα κυκλοφορήσει και στο εμπόριο με κόστος 35 περίπου δολάρια.

Κατασκευάστηκε από την εταιρεία Datawind και σίγουρα μπορεί να χαρακτηριστεί η πιο value for money ταμπλέτα της αγοράς σήμερα. Το Aakash διαθέτει 7ιντση οθόνη αφής resistice LCD 800×480, 2 θύρες USB και λειτουργικό σύστημα Froyo (πρόκειται για έκδοση του Android 2.2). Έχει μπαταρία με αυτονομία 3 ωρών και ενσωματωμένη 2GB μνήμη, η οποία είναι επεκτάσιμη με τη χρήση microSD κάρτας. Οι επιδόσεις του Aakash, δεν είναι οι καλύτερες της αγοράς των tablets και αυτό οφείλεται στις περιορισμένες ταχύτητες του επεξεργαστή 366MHz Connexant CPU και στη μνήμα RAM 256MB. Στα θετικά της «ταμπλέτας του φτωχού», η δυνατότητα σύνδεσης στο internet μέσω wi-fi.

H ινδική κυβέρνηση έχει ήδη αγοράσει 100.000 ταμπλέτες Aakash με τιμή $50, τις οποίες θα χαρίσει στους φτωχούς μαθητές και φοιτητές της επόμενης σχολικής χρονιάς. Οι υπόλοιποι φοιτητές και μαθητές, καθώς και οι καθηγητές και οι δάσκαλοι θα έχουν την δυνατότητα να αγοράζουν την ταμπλέτα σε προνομιακή τιμή $35.

Τέλος, η κατασκευάστρια εταιρεία ανακοίνωσε ότι τον επόμενο μήνα θα ξεκινήσει την μαζική παραγωγή (120.000 κομμάτια το μήνα) της Aakash tablet με στόχο να κατακτήσει την ινδική αγορά tablets με μία βελτιωμένη εμπορική έκδοση του Aakash που θα κοστίζει μόλις $50! Η συγκεκριμένη έκδοση θα έχει τη δυνατότητα σύνδεσης στο internet και με GPRS modem (εκτός του wi-fi) με κόστος περίπου $2 ανά 2GB το μήνα

πηγη:tsekouratoi

gpasxalis




Για την τιμή του είναι μια χαρά!

efhkal




ε ναι....ιντερνετ εχει....usb εχει τι αλλο απο ενα tablet....

G_SkyKnight




Μια χαρά..! Θα ήταν μάλλον το μόνο tablet που θα έπερνα ποτέ...

efhkal




κι εγω μαλλον καπως ετσι....

efhkal




αντε κανε μια παραγγελεια....5 εεε??? 3 εμεις και 2 να πουλησουμε να βγαλουμε τα εξοδα..... Razz

whiteangel




φερει λειτουργικο συστημα LINUX......που διατιθετε οπως ειναι γνωστο δωρεαν

καταλαβαινεται λοιπον την χαμηλη τιμη του

και προσπαθηστε να κανετε παραγγελια....θα παθετε πλακα απο τον χρονο αναμονης

Έρχεται το tablet της κρίσης με κόστος μόνο 26 ευρώ! Whiteangel-1

efhkal




χαχαχαχαχαχαχα......εχουμε γνωστους στην Ινδια βρε.....δεν βιαζομαστε αλλωστε.....εγω θα παρω ενα ipad μεχρι να ερθει......Razz Razz

whiteangel




χαχαχαχαχαχαχα......εχουμε γνωστους στην Ινδια βρε.

κλεισε βρε ενα και για μενα που δεν εχω θειο στην Ινδια

Έρχεται το tablet της κρίσης με κόστος μόνο 26 ευρώ! Whiteangel-1

efhkal




χρυσες δουλειες θα κανω το βλεπω .......Razz

whiteangel




Ξεκινα να κανεις λισταΈρχεται το tablet της κρίσης με κόστος μόνο 26 ευρώ! Ps8m2αμμεσως

Έρχεται το tablet της κρίσης με κόστος μόνο 26 ευρώ! Fallen

G_SkyKnight




Γιατί τι έχουν τα Linux ; Τα έχω χρησιμοποιήσει εκτενέστατα στο παρελθόν και είναι πολύ καλά.Και για τιμή των 26 € ένα tablet είναι μια χαρά !

efhkal




εφτασεεεεεε.......Razz την εχω ξεκινησει ηδη και περιμενω.....Razz

G_SkyKnight




efhkal έγραψε:εφτασεεεεεε.......Razz την εχω ξεκινησει ηδη και περιμενω.....Razz

Μια χαρά ! Περιμένουμεεεεε ! Χαχαχαχαχαχαχ...

gpasxalis




Εγώ θα το έπερνα μονο και μονο επειδη έχει linux ;)

efhkal




ειναι tablet για ολα τα γουστα...αμεεεεεεε.....Happy Razz Razz

whiteangel




fastrider2006 έγραψε:Γιατί τι έχουν τα Linux ; Τα έχω χρησιμοποιήσει εκτενέστατα στο παρελθόν και είναι πολύ καλά.Και για τιμή των 26 € ένα tablet είναι μια χαρά !

τιποτα δεν εχουν τα Lινuχ μια χαρα ειναι....απλα δικαιολογουν την χαμηλη τιμη



Έρχεται το tablet της κρίσης με κόστος μόνο 26 ευρώ! Angelcar

G_SkyKnight




Ναι έχεις δίκιο... Ένα λογισμικό ανοιχτού κώδικα που είναι δωρεάν ελαχιστοποιεί τα έξοδα... Αλλά και πάλι, έχει πολλές δυνατότητες για την τιμή του...

gpasxalis




Νομίζω οτι αρκετοί gadget-όφιλοι θα το αγοράσουν!

whiteangel




efhkal έγραψε:εφτασεεεεεε.......Razz την εχω ξεκινησει ηδη και περιμενω.....Razz


τι περιμενεις βρεεε.....ξεκινα τις παραγγελιες να αποκτησουμε tablet!!!!!

Έρχεται το tablet της κρίσης με κόστος μόνο 26 ευρώ! Angelcar

efhkal




αμε αμε.....δεν ξερω αν εχει και χρωματα να πουλαω και μουρη καθε μερα και με αλλο......Razz

whiteangel




efhkal έγραψε:αμε αμε.....δεν ξερω αν εχει και χρωματα να πουλαω και μουρη καθε μερα και με αλλο......Razz

αν εχει χρωματα εγω θελω blueblack παντως!!!!!

Έρχεται το tablet της κρίσης με κόστος μόνο 26 ευρώ! Angelcar

efhkal




ενταξει να παρουμε και κατι σκουρο...γιατι εγω θα παρω φουξια θαλλασι ασπρο κιτρινο και κοκκινο......χαχαχααχαχαχαχα........Razz

whiteangel




ε εσυ εχεις τον θειο ......παιρνεις οτι θελεις.....ενα για καθε μερα

Έρχεται το tablet της κρίσης με κόστος μόνο 26 ευρώ! Angelcar



Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή:
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις