“Ο Δικός σου Online Ελληνικός Κόσμος„
Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι 13/5/2024, 02:32


Σας ενημερώνουμε πως ως επισκέπτης έχετε μειωμένη πρόσβαση στην ιστοσελίδα μας.Για να αποκτήσετε πλήρη πρόσβαση, συνδεθείτε με το όνομα και τον κωδικό σας πρόσβασης ή κάντε τώρα την εγγραφή σας απολύτως δωρεάν.



Greek Cosmos » Αυτοκίνηση » Φάκελος » Αυτοκίνητα » Volvo: Ο πρώτος αερόσακος για πεζούς !
Σελίδα 1 από 1 |


G_SkyKnight




Volvo: Ο πρώτος αερόσακος για πεζούς !

Ο πρώτος αερόσακος για πεζούς είναι γεγονός και δημιουργήθηκε από... την εταιρεία αυτοκινήτων Volvo.Πως λειτουργεί ο αερόσακος; Ενεργοποιείται όταν οι αισθητήρες στο αμάξι αντιληφθούν επερχόμενη σύγκρουση με πεζό. Ο πρωτότυπος αυτός αερόσακος βρίσκεται κάτω από το καπό του αυτοκινήτου και όταν ενεργοποιείται ανασηκώνεται στη βάση του παρμπριζ. Έχει σχεδιαστεί με τέτοιο τρόπο ώστε ο οδηγός να διατηρεί την ορατότητά του στο οδόστρωμα και ο πεζός να προστατεύεται από τυχόν χτυπήματα.

Να σημειώσουμε ότι το 12% των ατυχημάτων οφείλονται σε απροσεξίες πεζών, οπότε αυτός ο μηχανισμός του εξωτερικού αερόσακου που θα δημιουργήσει η Volvo θα σημειωθέι σημαντική μειώση στον αριθμό των ατυχημάτων. Η volvo υπόσχεται ότι μέχρι το 2020 θα διαθέτουν όλα τα μοντέλα της τον αερόσακο για τους πεζούς. Ενώ αναμένεται αν ενσωματώσει τον αερόσακο στο επερχόμενο V40.

Δείτε το video:





Αναδημοσίευση από: 24wro blog



Έχει επεξεργασθεί από τον/την fastrider2006 στις 13/3/2012, 23:57, 2 φορές συνολικά

gpasxalis




θεαματικό μπορώ να πώ και πολύ χρήσιμο πιστεύω!

G_SkyKnight




Αν μη, τι άλλο είναι..!

Απλώς θα αργήσει να γίνει παντού... Ωστόσο ως concept είναι ωραίο πιστεύω.

Mpompiras




Απ όσο ξέρω φευγουν προς τα μπροστά συνηθως και όχι προς το παρμπριζ του αυτοκινητου Razz αλλα καλη σκέψη μπορώ να πω....πρωτότυπη

G_SkyKnight




όχι μην το λες..! Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που οι πεζοί πέφτουν πάνω στο αυτοκίνητο !

gpasxalis




ναι νομίζω συνήθως πέφτουν στο παμπρίζ...

Mpompiras




μαλλον δεν το εχω πετυχει γι αυτο δεν το ξέρω :/

kostas




orea ske4i ala e3artate apo tin atixia pou exi o pezos... anti pesi ston aerosako pesi akrivos dipla sto giali ?... Razz ftei i atixia tou pezou.. xD

efhkal




αν καποιος παει με μεγαλη ταχυτητα δεν νομιζω να τον σωσει ο αεροσακος.....καλη σκεψη ομως..... ;)

whiteangel




πολυ καλη σκεψη!!!!!!

Volvo: Ο πρώτος αερόσακος για πεζούς ! Animation1-1

G_SkyKnight




Απλώς σκεφτείτε το αν γίνει, πόσα πρέπει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης για να τον βάλει πάλι στην αρχική του θέση Razz

efhkal




χαχχαχχαχαχαχ.......να δεις πως θα προσεχουν τους πεζους αυτοι που το εχουν.....

G_SkyKnight




Γκάζοναν που γκάζονταν την ώρα που πας να περάσεις, τώρα θα σε χτυπάνε 100% κιόλας !

Mpompiras




Θα έχουν ελαφρυντικό μάλλον τώρα γι αυτο....φοβερο προβλημα αυτο το οταν σε βλέπουν να γκαζόνουν....έλεος



Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή:
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις